Copyright 2024 - Custom text here

O zmarłych powinniśmy pamiętać, otaczając ich modlitewną pamięcią, szczególnie przez:

  • Mszę świętą w 30 dzień po śmierci
  • Mszę świętą w rocznicę śmierci
  • Msze święte w innych terminach (np. w dzień imienin, urodzin).

Wielką pomocą dla zmarłych jest zamówienie Mszy gregoriańskiej – to jest 30 Mszy świętych odprawianych codziennie w intencji jednej zmarłej osoby.

Zmarłych możemy także wspierać ofiarowując w ich intencji odpusty. Uzyskiwanie odpustów przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową tradycję.

  1. Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Może go uzyskać wierny, odpowiednio przygotowany - po wypełnieniu pewnych określonych warunków - przy pomocy Kościoła, który jako służebnica odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynienia Chrystusa i Świętych. Odpustami są czynności wiernych, w wielu wypadkach łączące się z jakimś miejscem (np. kościołem) lub z rzeczą (np. różańcem).
  2. Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części lub w całości. Odpust cząstkowy jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym. Mianowicie zyskującemu odpust Kościół przydziela ze swego skarbca tyle darowania kary doczesnej, ile on sam jej otrzymuje przez wykonanie dobrej czynności. Stąd tym więcej będzie darowania, im więcej gorliwości okaże osoba zyskująca odpust.
  3. Nikt nie może przekazywać innym osobom żyjącym odpustów, jakie sam zyskuje. Odpusty zarówno cząstkowe jak i zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa.
  4. Można uzyskać tylko jeden odpust zupełny w ciągu dnia. Jednakże w momencie śmierci wierny może uzyskać odpust zupełny, chociażby tego dnia zyskał już inny odpust zupełny. Odpust cząstkowy można uzyskać kilka razy dziennie, chyba że co innego jest wyraźnie zaznaczone.
  5. Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem, oraz wypełnienia trzech następujących warunków:
    1. spowiedź sakramentalna,
    2. Komunia eucharystyczna,
    3. modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
  6. Ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego. Jeśli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy.
  7. Wypada, by Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego miały miejsce w tym dniu, w którym wykonuje się dzieło obdarzone odpustem.
  8. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Natomiast po jednej Komunii eucharystycznej i po jednej modlitwie w intencjach Ojca Świętego zyskuje się tylko jeden odpust zupełny.
  9. Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Ojca Świętego wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Maryjo”. Pozostawia się wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek modlitwy zgodnie z ich pobożnością.
  10. Jeżeli do uzyskania odpustu związanego z jakimś dniem wymagane jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy, to można go dokonać od południa dnia poprzedzającego, aż do północy kończącej dzień oznaczony.
  11. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny wypełniając warunki określone w punkcie 5 oraz m. in. następujące dzieła obdarzone odpustem:
    1. adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca przynajmniej przez pół godziny,
    2. nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada połączone z modlitwą - choćby tylko w myśli - za zmarłych (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące),
    3. pobożne nawiedzenie kościoła w Dniu Zadusznym (2 listopada) i odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę” (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące),
    4. odmówienie różańca w kościele, w rodzinie, w pobożnym stowarzyszeniu np. Żywego Różańca (przynajmniej jedną część, jednakże pięć dziesiątek należy odmówić w sposób ciągły, z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic, w publicznym odmawianiu tajemnice winne być zapowiadane zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką, w odmawianiu prywatnym wystarczy, że wierny łączy z modlitwą ustną rozważanie tajemnic);
    5. czytanie Pisma świętego z szacunkiem należnym słowu Bożemu, przynajmniej przez pół godziny,
    6. pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej(przed stacjami prawnie erygowanymi, połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa i przechodzeniem od stacji do stacji; w publicznym odprawianiu wystarczy przechodzenie prowadzącego),
    7. publiczne odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi w uroczystość Chrystusa Króla,
    8. w momencie śmierci, o ile wierny miał za życia zwyczaj odmawiania jakichkolwiek 3 modlitw (w tym wypadku wymieniony warunek zastępuje trzy zwyczajne warunki uzyskania odpustu zupełnego), dla uzyskania tego odpustu chwalebną rzeczą jest posługiwać się krucyfiksem lub krzyżem.
f t g m

Parafia pw. MB Różańcowej
Orzechowce 86
37-712 Orzechowce
tel. 166 717 727

 Copyright (c) 2019. MB Różańcowej
w Orzechowcach
 kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Administrator strony
Kurasz Janusz
e-mail:
kurasz36@poczta.onet.pl